Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V metalcoreu jsem poslední dobou konzerva. Nemám rád všechny ty nové trendy kapelky, které „ten můj metalcore“ umazaly klavírem, melodickými vokály a popem. Výjimek je jen pár. Poslední dobou mezi takové patří například i australští NORTHLANE, které jsem před pár měsíci sice propásl na jejich zastávce v Praze po boku PARKWAY DRIVE, ale o to víc jsem si krátce poté zamiloval některé jejich skladby. NORTHLANE jsou vlastně prototypem mladé metalcoreové vlny. Skvělá čistá produkce, melodické vsuvky, elektronické domalovánky hutných riffů. Záplavu takových kapel ignoruji. Znějí stejně. Navíc mi špiní můj oblíbený žánr toxickým nánosem. Proč o nich tedy vlastně píši? Co je zde jinak? Mají hloubku. Jsou epičtí. Dokáží gradovat. Vystavět skladby, které nepůsobí jako x-tá kopie x-té kopie podobných kapel.
„Node“ je pomalejší než minulé album „Singularity“. Minulost této kapely nastavila laťku celkem vysoko a sestava byla nucena projít velkou změnou, a to sice na postu zpěváka, kdy Adriana Fitipaldese, který byl v kapele od počátku, nahradil novic Marcus Bridge. A jak to dopadlo? Aktuální materiál obstál se ctí. „Node“ je éteričtější a rockovější. Ještě více se tu proplétají hutné riffy s vesmírně relaxačními plochami kytar a řvaný vokál s melodickými popěvky. Je zde méně dravé progrese, ale i přesto skladby nejsou fádní. Mají silná místa. Mají vnitřní pětí. Jednoznačně z mladé generace melodických metalcoreů jedna z nejzajímavějších formací.
Rozhodně dobrá deska od velmi slušné kapely. Zpočátku se mi to sice moc nezdálo, vadilo mi jak ubrali na plynu a hutnosti. Postupem času to ale vyzrálo. Kapela umí napsat docela kvalitní a promyšlené skladby a vše je ideálně nazvučeno. Za lepší považuji první polovinu desky. Ale každopádně na Singularity to nemá.
Instrumentální projekt frontmana ELDER Nicka DiSalvo je asi přesně takový, jaký bychom od něj čekali. Tedy plný psychedelie a progresivní rockové klasiky, obsahuje ale i plnější stonerrockovou složku. Příjemné album bez překvapení.
Progresivní metalcore, který nese všechna stylová klišé, ale rozhodně mu nechybí švih a tempo. A vlastně je to i pestré, od death razance přes deathcore až po djent a melodické vyhrávky. Výsledek je sice takové načančané nic, ale za poslech stojí.
Irové pokračují ve své vizi neotřele pojatého a math rockem ušpiněného post rocku, jako by se stále snažili vyrovnat debutu, kterým se blýskli již v roce 2009. Opět chybí asi jen špetka, aby to bylo na potlesk.
Tento projekt táhne především charakteristický vokál Donovana Melero z HAIL THE SUN, což ve spojení se Sergio Medinou z ROYAL CODA znamená ono emotivně bolavé ukřičené post hardcore inferno, které odkazuje k domovským skupinám obou zmíněných hudebníků.
Rakouská brutální parta si za tematickou oblast své tvorby vybrala sériové vrahy. Je tedy asi logické, že těžiště i jejich třetího alba je deathgrindový nářez. A je to slušná porce třeba pro příznivce belgických ABORTED.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.